Ez a végrehajtás menete, amikor valaki nem tudja fizetni a jelzáloghitelét
Első lépés: fizetési felszólítás
Amennyiben a hitelt felvevő nem tudja fizetni a törlesztő részleteit, a bank általában egy fizetési felszólítást küld az ügyfélnek, amelyben felhívja a figyelmet a tartozásra, valamint az esetleges következményekre.
Második lépés: adósságrendezési eljárás
Ha az ügyfél továbbra sem tudja rendezni a tartozását, akkor a bank adósságrendezési eljárást kezdeményezhet az ügyféllel. Az adósságrendezési eljárás során a bank és az ügyfél abból a célból tárgyalnak egymással, hogy megtalálják a legjobb megoldást a tartozás rendezésére.
Harmadik lépés: végrehajtási eljárás
Ha az adósságrendezési eljárás nem vezet eredményre, a bank elindíthatja a végrehajtási eljárást. A Felszámolási és Végrehajtási Törvényben szabályozott végrehajtási eljárás során a bank az ügyfél ingatlanát lefoglalja és értékesíti, a tartozása fedezése céljából.
Negyedik lépés: az ingatlan értékesítése
Az ingatlan értékesítése általában a közjegyző felügyelete alatt zajlik. Az értékesítési ár kialakítása során a bank az értékbecslés alapján meghatározza az ingatlan értékét. Az értékesítésből származó összegből először kifizetik a végrehajtási költségeket, majd a tartozást. Ha az eladás során több összeg gyűlik össze, mint amennyivel az ügyfél tartozik, akkor a bank a többletet az ügyfélnek visszafizeti.
A jelzáloghitel esetében a végrehajtási eljárás csak arra az ingatlanra vonatkozik, amely biztosítékul volt bevonva a hitelintézet számára, de az adós más ingó-, és ingatlan vagyonára vonatkozó végrehajtási eljárás is indítható, amennyiben az az adósság fedezéséhez szükséges.
Bizonytalan az adósságával kapcsolatos kérdésekben?
Kérje szakértőnk segítségét!